FANDOM


92nd Academy Awards
92ndposter
 
Date February 9, 2020
Site Dolby Theatre
Hollywood, California
Host none
Highlights
Best Picture Parasite
Most wins Parasite (4)
Most nominations Joker (11)
 < 91st Academy Awards 93rd
The 92nd Academy Awards ceremony, presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), honors the best films of 2019 and will take place on February 9, 2020, at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles. During the ceremony, AMPAS will present Academy Awards (commonly referred to as Oscars) in 24 categories. The ceremony, televised in the United States by ABC, produced by Lynette Howell Taylor and Stephanie Allain. Citing the success of the format at the 91st presentation in 2019, ABC announced that the ceremony will again be conducted without a host.

During its board of directors meeting in April 2019, the Academy voted to rename the "Best Foreign Language Film" category to "Best International Feature Film". Animated and documentary films will also be eligible for the renamed award, but the category will still require nominees to have the majority of their dialogue be in a language other than English.

The category of Best Makeup and Hairstyling has been expanded from seven finalists and three nominees to ten finalists and five nominees.

In related events, the Academy held its 11th Annual Governors Awards ceremony at the Grand Ballroom of the Hollywood and Highland Center on October 27, 2019.

Nominations & Winners

On January 13, 2020, the Academy of Motion Picture Arts and Sciences announced its nominees for the 92nd Academy Awards. The winners will be announced on February 9, 2020, from the Dolby Theatre in Hollywood, California.

Best Picture

Parasite-0002

Parasite

See also: Best Picture

Winner
ParasiteKwak Sin-ae and Bong Joon-ho, producers
Nominees
1917Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren and Callum McDougall, producers
Ford v FerrariPeter Chernin, Jenno Topping and James Mangold, producers
The IrishmanMartin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal and Emma Tillinger Koskoff, producers
Jojo RabbitCarthew Neal, Taika Waititi and Chelsea Winstanley, producers
JokerTodd Phillips, Bradley Cooper and Emma Tillinger Koskoff, producers
Little Women (2019)Amy Pascal, producer
Marriage StoryNoah Baumbach and David Heyman, producers
Once Upon a Time in HollywoodDavid Heyman, Shannon McIntosh and Quentin Tarantino, producers

Best Director

Parasite-0002

Parasite

See also: Best Director

Winner
ParasiteBong Joon-ho
Nominees
1917Sam Mendes
The IrishmanMartin Scorsese
JokerTodd Phillips
Once Upon a Time in HollywoodQuentin Tarantino

Best Actor

Joker-0002

Joker

See also: Best Actor

Winner
Joaquin PhoenixJoker
Nominees
Antonio BanderasPain and Glory
Leonardo DiCaprioOnce Upon a Time in Hollywood
Adam DriverMarriage Story
Jonathan PryceThe Two Popes

Best Actress

Judy-0002

Judy

See also: Best Actress

Winner
Renee ZellwegerJudy
Nominees
Cynthia ErivoHarriet
Scarlett JohanssonMarriage Story
Saoirse RonanLittle Women (2019)
Charlize TheronBombshell

Best Supporting Actor

OnceUponHollywood-0003

Once Upon a Time in Hollywood

See also: Best Supporting Actor

Winner
Brad PittOnce Upon a Time in Hollywood
Nominees
Tom HanksA Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony HopkinsThe Two Popes
Al PacinoThe Irishman
Joe PesciThe Irishman

Best Supporting Actress

MarriageStory-0003

Marriage Story

See also: Best Supporting Actress

Winner
Laura DernMarriage Story
Nominees
Kathy BatesRichard Jewell
Scarlett JohanssonJojo Rabbit
Florence PughLittle Women (2019)
Margot RobbieBombshell

Best Original Screenplay

Parasite-0002

Parasite

See also: Best Original Screenplay

Winner
ParasiteBong Joon-ho, Han Jin-won
Nominees
1917Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns
Knives OutRian Johnson
Marriage StoryNoah Baumbach
Once Upon a Time in HollywoodQuentin Tarantino

Best Adapted Screenplay

JoJoRabbit-0002

Jojo Rabbit

See also: Best Adapted Screenplay

Winner
Jojo RabbitTaika Waititi
Nominees
The IrishmanSteven Zaillian
JokerTodd Phillips, Scott Silver
Little Women (2019)Greta Gerwig
The Two PopesAnthony McCarten

Best Animated Feature

ToyStory4-0003

Toy Story 4

See also: Best Animated Feature

Winner
Toy Story 4Josh Cooley, Jonas Rivera, Mark Nielsen
Nominees
How to Train Your Dragon: The Hidden World Dean DeBlois, Bonnie Arnold, Brad Lewis
I Lost My BodyJérémy Clapin, Marc du Pontavice
KlausSergio Pablos, Jinko Gotoh, Marisa Román
Missing LinkChris Butler, Arianne Sutner, Travis Knight

Best International Feature Film

Parasite-0002

Parasite

See also: Best International Feature Film

Winner
Parasite from South KoreaBong Joon-ho
Nominees
Corpus Christi from PolandJan Komasa
Honeyland from North MacedoniaTamara Kotevska, Ljubomir Stefanov
Les Misérables (2019) from FranceLadj Ly
Pain and Glory from SpainPedro Almodóvar

Best Documentary Feature

AmericanFactory-0002

American Factory

See also: Best Documentary Feature

Winner
American FactorySteven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert
Nominees
The CaveFeras Fayyad, Kirstine Barfod, Sigrid Dyekjær
The Edge of DemocracyPetra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris, Tiago Pavan
For SamaWaad Al-Kateab, Edward Watts
HoneylandLjubomir Stefanov, Tamara Kotevska, Atanas Georgiev

Best Documentary Short

LearningSkateboadWarzon-0001

Learning to Skatebard in a Warzone (If You're a Girl)

See also: Best Documentary Short

Winner
Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)Carol Dysinger, Elena Andreicheva
Nominees
In the AbsenceYi Seung-Jun, Gary Byung-Seok Kam
Life Overtakes MeJohn Haptas, Kristine Samuelson
St. Louis SupermanSmriti Mundhra, Sami Khan
Walk Run Cha-ChaLaura Nix, Colette Sandstedt

Best Live Action Short

NeighborsWindow-0001

The Neighbors' Window

See also: Best Live Action Short

Winner
The Neighbors' WindowMarshall Curry
Nominees
BrotherhoodMeryam Joobeur, Maria Gracia Turgeon
Nefta Football ClubYves Piat, Damien Megherbi
SariaBryan Buckley, Matt Lefebvre
A SisterDelphine Girard

Best Animated Short

HairLove-0001

Hair Love

See also: Best Animated Short

Winner
Hair LoveMatthew A. Cherry, Karen Rupert Toliver
Nominees
Dcera (Daughter)Daria Kashcheeva
KitbullRosana Sullivan, Kathryn Hendrickson
MemorableBruno Collet, Jean-François Le Corre
SisterSiqi Song

Best Original Score

Joker-0002

Joker

See also: Best Original Score

Winner
JokerHildur Guðnadóttir
Nominees
1917Thomas Newman
Little Women (2019)Alexandre Desplat
Marriage StoryRandy Newman
Star Wars: The Rise of SkywalkerJohn Williams

Best Original Song

Rocketman-0001

Rocketman

See also: Best Original Song

Winner
"(I'm Gonna) Love Me Again" from RocketmanElton John, Bernie Taupin
Nominees
"I Can't Let You Throw Yourself Away" from Toy Story 4Randy Newman
"I'm Standing with You" from BreakthroughDiane Warren
"Into the Unknown" from Frozen IIKristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
"Stand Up" from HarrietJoshuah Brian Campbell, Cynthia Erivo

Best Cinematography

1917-0002

1917

See also: Best Cinematography

Winner
1917Roger Deakins
Nominees
The IrishmanRodrigo Prieto
JokerLawrence Sher
The LighthouseJarin Blaschke
Once Upon a Time in HollywoodRobert Richardson

Best Costume Design

LittleWomen2019-0001

Little Women (2019)

See also: Best Costume Design

Winner
Little Women (2019)Jacqueline Durran
Nominees
The IrishmanSandy Powell, Christopher Peterson
Jojo RabbitMayes C. Rubeo
JokerMark Bridges
Once Upon a Time in HollywoodArianne Phillips

Best Film Editing

FordFerrari-0002

Ford v Ferrari

See also: Best Film Editing

Winner
Ford v FerrariAndrew Buckland, Michael McCusker
Nominees
The IrishmanThelma Schoonmaker
Jojo RabbitTom Eagles
JokerJeff Groth
ParasiteYang Jin-mo

Best Makeup and Hairstyling

Bombshell-0001

Bombshell

See also: Best Makeup and Hairstyling

Winner
BombshellKazu Hiro, Anne Morgan, Vivian Baker
Nominees
1917Naomi Donne, Tristan Versluis, Rebecca Cole
JokerNicki Ledermann, Kay Georgiou
JudyJeremy Woodhead
Maleficent: Mistress of EvilPaul Gooch, Arjen Tuiten, David White

Best Production Design

OnceUponHollywood-0003

Once Upon a Time in Hollywood

See also: Best Production Design

Winner
Once Upon a Time in HollywoodBarbara Ling, Nancy Haigh
Nominees
1917Dennis Gassner, Lee Sandales
The IrishmanBob Shaw, Regina Graves
Jojo RabbitRa Vincent, Nora Sopková
ParasiteLee Ha-joon, Cho Won-woo

Best Sound Editing

FordFerrari-0001

Ford v Ferrari

See also: Best Sound Editing

Winner
Ford v FerrariDonald Sylvester
Nominees
1917Oliver Tarney, Rachael Tate
JokerAlan Robert Murray
Once Upon a Time in HollywoodWylie Stateman
Star Wars: The Rise of SkywalkerMatthew Wood, David Acord

Best Sound Mixing

1917-0002

1917

See also: Best Sound Mixing

Winner
1917Mark Taylor, Stuart Wilson
Nominees
Ad AstraGary Rydstrom, Tom Johnson, Mark Ulano
Ford v FerrariPaul Massey, David Giammarco, Steven Morrow
JokerTom Ozanich, Dean Zupancic, Tod Maitland
Once Upon a Time in HollywoodMichael Minkler, Christian P. Minkler, Mark Ulano

Best Visual Effects

1917-0002

1917

See also: Best Visual Effects

Winner
1917Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy
Nominees
Avengers: EndgameDan DeLeeuw, Matt Aitken, Russell Earl, Dan Sudick
The IrishmanPablo Helman, Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Nelson Sepulveda
The Lion King (2019)Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, Elliot Newman
Star Wars: The Rise of SkywalkerRoger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach, Dominic Tuohy

Honorary Awards

Jean Hersholt Humanitarian Award

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.